TOTAL Water pump 1100W (1.5HP) TWP311006
0 reviews 4 sold. Only 0 remain
EGP 3,999 EGP 4,399 -9%
Brand:
Product Code: TWP311006
Availability: 2-3 Days
Viewed 3270 times
Product Description
TOTAL Water pump
CODE ➡️ TWP311006
Pump Type ➡️ Self-priming Jet Pump
Voltage ➡️ 220–240V ~ 50Hz
Rated Power ➡️ 1100W (1.5 HP)
Max. Head ➡️ 60 m
Max. Flow ➡️ 70 L/min
Max. Suction ➡️ 9 m
Pipe Diameter ➡️ 1" × 1"
Motor Type ➡️ Copper wire motor
Shaft ➡️ Stainless steel welding shaft (304 + 45#)
Pump Body ➡️ Electrophoresis pump body
Impeller ➡️ Stainless steel impeller
Cable Length ➡️ 0.3 m
Packing ➡️ Carton box
-20%
-6%
JADEVER Vacuum cleaner 1600W JDVR6520
EGP 2,899    EGP 3,099
-19%
-15%